Trekking w górach

               

Maksyma „ruch to zdrowie“ jest powszechnie znana i cytowana w społeczeństwie oraz różnych kampaniach promujących aktywny wypoczynek.

Ruch obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, odchudza, uspokaja, ułatwia zasypianie. Poza oczywistymi plusami zdarza się, że aktywna forma spędzania czasu przysparza też kilku przykrych skutków – długa wędrówka górska obciąża stawy i mięśnie, co w konsekwencji może doprowadzić do szeregu kontuzji. W poniższym artykule przedstawimy najczęstsze urazy górskie oraz sposób postępowania , gdy uraz zdarzy się nam na szlaku.

Najczęstszym urazem turystów w górach jest skręcenie stawu skokowego. Polega on na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie, który doprowadza do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Aż w 95 % przypadków jest to „wywinięcie“ się stopy na zewnętrzną krawędź, a tylko w 5 % na wewnętrzną. Poważniejszym urazem może być zwichnięcie stawu skokowego (utrata kontaktu między powierzchniami stawowymi kości skokowej i piszczelowej). Zwichnięcie wymaga szybkiej pomocy lekarskiej - nastawienie stawu, a czasem nawet leczenia operacyjnego. Kontynuowanie jakiegokolwiek ruchu z uszkodzonym stawem może być tragiczne w skutkach. Dlatego zazwyczaj nieodzowna jest pomoc służb ratowniczych w transporcie poszkodowanego.

Zanim trafimy do ortopedy – kilka rad :

  • po skręceniu kostki, najszybciej jak to możliwe, schładzamy miejsce urazu. Najprostszy sposób to zanurzenie skręconego stawu w górskim potoku (na około 5-10 minut) lub spryskanie chłodzącym sprayem, by złagodzić ból i zapobiec powstawaniu obrzęku i krwiaka,
  • następnie unieruchamiamy kostkę bandażem lub opaską elastyczną,
  • udajemy się do ortopedy.

Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem leczenia skręceń stawowych jest rehabilitacja, która pozwoli szybko i skutecznie przywrócić pełny, bez-bólowy zakres ruchu w stawie i dobrą kontrolę równowagi ciała tak, aby zapobiec nawracaniu urazu.

W ramach profilaktyki podstawą jest obowiązkowa rozgrzewka, dobór odpowiedniego ubrania i obuwia usztywniającego staw skokowy. Niezwykle przydatne jest stosowanie kijów trekkingowych w celu odciążenia stawów. Przy długich zejściach z górskich stoków spore znaczenie ma waga naszego plecaka i nas samych. Tak więc nie bez znaczenia jest wcześniejsze solidne przygotowanie kondycyjne oraz odpowiednie przygotowanie górskiego wyposażenia.

Zapraszamy do bezpiecznych wędrówek po górskich szlakach!

mgr Janina Wieczorkiewicz


Powrót do artykułów
Aktualności


17.10.2017

Nasi fizjoterapeuci mieli przyjemność uczestniczyć w zeszłotygodniowej konferencji ESSKA-ESA 2017 w Krakowie, organizowanej przez lekarzy ze Szpitala Świętego Łukasza. Wykłady światowej sławy lekarzy ortopedów z 18 krajów dotyczyły problematyki leczenia kompleksu barkowego. Ponadto przeprowadzane były operacje na żywo, co również przyczyniło się do lepszego zrozumienia technik operacyjnych przez naszych terapeutów. Zdobyta wiedza z pewnością pozwoli usprawnić programowanie procesu rehabilitacyjnego.

Lekarzom ze Szpitala Świętego Łukasza gratulujemy ciekawych wykładów oraz znakomitej organizacji konferencji.
11.08.2017

Szanowni Pacjenci,

w dniach 14-15 sierpnia Rehabilitacja będzie nieczynna.
28.07.2017

Szanowni Pacjenci,

 w dniu 31.07.2017r. (poniedziałek) rehabilitacja będzie czynna w godzinach 8:00 - 15:00.


1 2 3 4 5  ...