Deformacje stóp u niemowląt.

   Deformacje stóp u niemowląt i małych dzieci należą do najczęstszych klinicznych ,z którymi mierzą się ortopedzi i fizjoterapeuci specjalizujących się w leczeniu najmłodszych pacjentów. Brak uznanych schematów postępowania w procesie leczenia prowadzi do skrajnych działań od „terapeutycznego nihilizmu” (z tego się wyrośnie), aż do użycia „chirurgicznych armat” zupełnie nad wyraz do zaistniałego problemu.

W poniższym artykule przybliżę najnowszą wiedzę dotyczącą problemu deformacji stóp oraz propozycję ich leczenia.

Niezbędną wiedzą w rehabilitacji deformacji stóp niemowląt i dzieci jest znajomość fizjologii stopy oraz procesu fizjologicznego rozwoju kończyny dolnej. Tu napotykamy na pierwszą i wydaje się najważniejszą różnicę w postępowaniu rehabilitacyjnym dotyczącym stóp dorosłego i małych dzieci. Postępowanie rehabilitacyjne powinno znacząco się różnić. Stopa niemowlęcia w pierwszym okresie jego życia nie spełnia funkcji podporowej. Głównym jej zadaniem jest CHWYT. Dopiero w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecko wprowadza w arsenał swoich umiejętności drugą funkcję, czyli PODPÓR. Wykorzystywanie stopy w celach podporowych jest tym lepsze im lepsza była funkcja chwytna.

Należy pamiętać, że deformacja stóp nie rozwija się w sposób izolowany. Patologicznym procesem najczęściej objęte są również stawy wyższe – biodrowy, kolanowy. Podczas tworzenia planu postępowania rehabilitacyjnego należy odpowiedzieć na pytanie, który staw powoduje całe wadliwe ułożenie? Jeżeli mamy do czynienia np. z dysplazją stawu biodrowego to w pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować wysiłki na terapii biodra a stopy potraktować jako element wtórny. Rozróżnia się podstawowe grupy deformacji w zależności od anatomicznych patologii. W obrębie każdej z grup możemy wyróżnić takie wady stóp jak:

  • stopa sierpowata, szpotawa, serpentynową

  • płaskostopie, stopa przywiedzeniowa, stopa koślawa, piętowo - koślawa oraz płasko-koślawa

Nawet najlepsza terapia nie przyniesie sukcesu, gdy w proces rehabilitacji nie zostaną wciągnięci rodzice. Czynny udział opiekuna jest niezbędny. Głównymi zadaniami rodziców oprócz codziennego wykonywania masażu (odpowiednio przygotowanego i nauczonego przez terapeutę) jest bandażowanie stopy. Proces ten stosowany jest dla podtrzymania rezultatów pracy osiągniętych podczas terapii manualnej (o ile wymaga tego stan kliniczny pacjenta-dziecka).

Niezmiernie ważne jest również odpowiednie układanie, pielęgnowanie dziecka zgodnie z jego rozwojem fizjologicznym (np. unikanie pozycji bocznych w pierwszym półroczu życia dziecka, unikanie zbyt wczesnego sadzania, póki niemowlę samo nie nauczy się tej umiejętności, nie wymuszanie chodzenia poprzez używanie chodzików czy prowadzenia za rączki itp.). Kolejne zagadnienie to dobór odpowiedniego obuwia, jednak temat ten zostanie poruszony w kolejnym artykule.

Zapraszam do lektury!

Sławomir Piter

certyfikowany fizjoterapeuta międzynarodowych metod

 


Powrót do artykułów
Aktualności


17.10.2017

Nasi fizjoterapeuci mieli przyjemność uczestniczyć w zeszłotygodniowej konferencji ESSKA-ESA 2017 w Krakowie, organizowanej przez lekarzy ze Szpitala Świętego Łukasza. Wykłady światowej sławy lekarzy ortopedów z 18 krajów dotyczyły problematyki leczenia kompleksu barkowego. Ponadto przeprowadzane były operacje na żywo, co również przyczyniło się do lepszego zrozumienia technik operacyjnych przez naszych terapeutów. Zdobyta wiedza z pewnością pozwoli usprawnić programowanie procesu rehabilitacyjnego.

Lekarzom ze Szpitala Świętego Łukasza gratulujemy ciekawych wykładów oraz znakomitej organizacji konferencji.
11.08.2017

Szanowni Pacjenci,

w dniach 14-15 sierpnia Rehabilitacja będzie nieczynna.
28.07.2017

Szanowni Pacjenci,

 w dniu 31.07.2017r. (poniedziałek) rehabilitacja będzie czynna w godzinach 8:00 - 15:00.


1 2 3 4 5  ...