MALUCH W WODZIE

Coraz częściej przeglądając portale internetowe promujące zdrowy, aktywny styl życia można natknąć się na bogatą ofertę zajęć pływackich dla niemowlaków. Większość aquaparków oraz miejskich pływalni chcąc nadążyć za najnowszymi trendami już na stałe w swojej ofercie wpisuje naukę pływania dla kilkumiesięcznych pociech i ich rodziców. Obecnie widok niemowlaka na rękach rodzica w wielkiej hali basenowej nikogo specjalnie nie zaskakuje. Pytanie tylko czy to dobrze, czy źle, że kilkutygodniowe maluchy regularnie biorą udział w takich zajęciach? Czy jest to dla nich bezpieczne? Jakie płyną z tego korzyści?

Próbując znaleźć odpowiedzi na postawione wyżej pytania należy sięgnąć wstecz do okresu rozwoju płodowego dziecka. Już w brzuchu mamy, pierwszym naturalnym środowiskiem dla niemowlaka jest woda. Płyny owodniowe, w których przebywa stanowią dla niego pewnego rodzaju bezpieczne schronienie, gdzie sam uczy się wykonywać pierwsze w swoim życiu ruchy oraz dzięki nim poznawać swoje ciało. Mówi się również, że z tego okresu pozostaje odruch, który powoduje, że do szóstego-ósmego miesiąca życia maluch zanurzony w wodzie nie otwiera ust, natomiast otwiera oczy i bacznie obserwuje co się wokół niego dzieje. Wbrew wielu przekonaniom można więc powiedzieć, że niemowlak czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie i jest to dla niego pewne, znane i bezpieczne środowisko. Kiedy w takim razie jest najlepszy moment na to, aby po raz pierwszy wybrać się ze swoją pociechą na basen oraz jaki wpływ będą one miały na rozwój malucha?

Opinie na temat rozpoczęcia zajęć na basenie są podzielone. Niektórzy twierdzą, że minimalny wiek dziecka do zabaw i przygotowania do nauki pływania wynosi dwa miesiące. Inni eksperci oraz instruktorzy nauki pływania wielu placówek w Polsce są zdania, że lepiej poczekać do momentu ukończenia przez dziecko czterech-pięciu miesięcy ze względu na możliwość swobodnego utrzymania głowy przez dziecko w górze i przede wszystkim większej świadomości dotyczącej tego, co dzieje się dookoła. Ponadto, jak podkreślają na swojej stronie internetowej członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt dosyć istotną rzeczą przed pierwszymi zajęciami na basenie jest wizyta u pediatry oraz informacja o braku przeciwwskazań do ćwiczeń w wodzie. Jeżeli u niemowlaka występują choroby skóry, choroby zakaźne, silny katar, infekcje górnych dróg oddechowych, alergie, biegunka, refleks żołądkowo-przełykowy bądź częste zapalenia ucha to zdecydowanie należy odłożyć w czasie pierwszą wizytę na basenie i poczekać do momentu kiedy niemowlak będzie zdrowy i w pełni sił.

Bardzo istotną rzeczą jest to, iż udział w zajęciach na basenie to nie tylko dobra zabawa dla niemowlaka i rodzica oraz sposób spędzenia aktywnie wolnego czasu ze swoją pociechą, ale również szereg korzyści dla rozwoju fizycznego, jak i psychicznego dziecka. Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż zajęcia w wodzie stymulują rozwój ruchowy niemowlaka, wpływając na koordynację ruchów poprawiając ich jakość oraz płynność, a także wpływają korzystnie na stawy i mięśnie, dzięki czemu niemowlak szybciej się rozwija i zdobywa kolejne umiejętności. Ponadto zabawy w wodzie dostarczają małemu człowiekowi mnóstwo nowych wrażeń wpływających na rozwój zmysłów, mają pozytywny wpływ na rozwój sprawności oddechowej, a także zwiększają odporność na choroby. Dzięki regularnym spotkaniom z grupą rówieśników niemowlak rozwija swoją osobowość oraz zdolności socjalne, staje się odważniejszy, pewniejszy siebie, częściej się uśmiecha i mniej płacze.

Podsumowując powyższe rozważania można śmiało zachęcać rodziców do wybrania się ze swoimi pociechami na zajęcia na basenie. Oczywiście przed pierwszą wizytą należy dokładnie sprawdzić pływalnię, do której planujemy się wybrać, a także zasięgnąć informacji od specjalistów i rodziców uczestniczących już w takich zajęciach odnośnie przygotowania się do zajęć, obowiązującego regulaminu oraz sposobu realizacji zajęć. Pamiętajmy, że pierwsza wizyta jest najważniejsza, ponieważ to od niej zależy czy maluch będzie w przyszłości chętnie uczestniczył w takich zajęciach i czy będą one wyzwalać u niego pozytywne emocje.

 

mgr Paulina Prochownik

terapeuta neurorozwojowy

 

Bibliografia:

Dąbrowska M, Przybylska A, Mały pływak, kształtowanie prawidłowych postaw od pierwszych chwil życia. Wydawnictwo Landie, 2011;

www.pspn.pl

http://www.babyboom.pl/niemowleta/zdrowie/na_basen_z_niemowlakiem.html

http://parenting.pl/portal/niemowle-na-basenie

http://www.sosrodzice.pl/idziemy-na-basen-z-niemowlakiem/2/#ixzz3HiLEdAqY


Powrót do artykułów
Aktualności


17.10.2017

Nasi fizjoterapeuci mieli przyjemność uczestniczyć w zeszłotygodniowej konferencji ESSKA-ESA 2017 w Krakowie, organizowanej przez lekarzy ze Szpitala Świętego Łukasza. Wykłady światowej sławy lekarzy ortopedów z 18 krajów dotyczyły problematyki leczenia kompleksu barkowego. Ponadto przeprowadzane były operacje na żywo, co również przyczyniło się do lepszego zrozumienia technik operacyjnych przez naszych terapeutów. Zdobyta wiedza z pewnością pozwoli usprawnić programowanie procesu rehabilitacyjnego.

Lekarzom ze Szpitala Świętego Łukasza gratulujemy ciekawych wykładów oraz znakomitej organizacji konferencji.
11.08.2017

Szanowni Pacjenci,

w dniach 14-15 sierpnia Rehabilitacja będzie nieczynna.
28.07.2017

Szanowni Pacjenci,

 w dniu 31.07.2017r. (poniedziałek) rehabilitacja będzie czynna w godzinach 8:00 - 15:00.


1 2 3 4 5  ...