KRĘCZ SZYI U NIEMOWLĄT - SYGNAŁ OSTRZEGAWCZY DLA RODZICÓW

Kiedy niemowlak przychodzi na świat staje się oczkiem w głowie dla swoich rodziców. Wraz z wielką radością związaną z narodzinami potomstwa pojawia się również troska o jego jak najlepszy rozwój oraz wzmożona czujność na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Pierwszą rzeczą, na którą rodzice zwracają uwagę jest oczywiście zdrowie noworodka oraz wygląd i ułożenie jego ciała w przestrzeni. Czasami zdarza się, iż podczas obserwacji malucha przez kilka kolejnych dni po porodzie rodzice zauważają tendencję do układania główki zawsze w jedną ze stron bądź trzymania jej prosto, najczęściej z brakiem możliwości ułożenia jej w drugą stronę. W takim przypadku należy udać się do specjalisty, ponieważ przyczyną takiego stanu rzeczy może być kręcz szyi.
Co to właściwie jest kręcz szyi i jakie mogą być jego przyczyny? Otóż kręcz szyi jest to nieprawidłowość, którą wykrywa się tuż po narodzinach dziecka. Jest to zmiana polegająca na skróceniu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, biegnącego po bocznej stronie szyi, łączącego głowę z mostkiem, bądź zmiana w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, która przejawia się przymusowym ustawieniem głowy w stronę jednego barku z jednoczesnym zwróceniem twarzy w stronę przeciwną. Istotna jest tutaj obserwacja rodziców od momentu zauważenia problemu, ponieważ niemowlaki często wykazują tendencję do układania głowy w jedną ze stron i wcale nie musi to świadczyć o kręczu szyi. O kręczu szyi mówi się wtedy, gdy dziecko nie ma możliwości ułożenia głowy w drugą stronę zarówno leżąc na plecach jak i na brzuchu. Dodatkowo można za pomocą dotyku sprawdzić u dziecka jedną i drugą stronę szyi – skrócony mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy jest twardy i często obrzmiały, na szczęście nie powoduje bólu.
Wśród przyczyn w zależności od rodzaju kręczu wyróżnia się:
- kręcz wrodzony ułożeniowy – najczęściej jest skutkiem nieprawidłowego ułożenia się płodu w łonie matki, ale może go również powodować wada wzroku lub słuchu,
- kręcz wrodzony pochodzenia mięśniowego – powstający na skutek zaburzeń w obrębie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego takich jak: zapalenie mięśnia, zwyrodnienie, urazowy wylew krwi do mięśnia przy porodzie bądź nieprawidłowy rozwój mięśnia,
- kręcz wrodzony pochodzenia kostnego – przyczyną jest tutaj wada w obrębie kręgów szyjnych kręgosłupa, które powodują asymetryczne ukształtowanie kręgosłupa w odcinku szyjnym.
W związku z tym, iż asymetryczne układanie główki przez niemowlaka niesie za sobą poważne konsekwencje dla jego rozwoju, w razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do specjalisty – ortopedy, pediatry bądź fizjoterapeuty, aby po pierwsze przeprowadzić odpowiednie badania potwierdzające występowanie kręczu szyi - najczęściej usg szyi i kolejno, by móc jak najszybciej rozpocząć leczenie. Wspomniane powyżej konsekwencje asymetrycznego układania główki zauważalne są już od samego początku. Jeżeli niemowlak leży na plecach bądź na brzuchu i przechyla główkę tylko w jedną ze stron ma ograniczone pole widzenia, a co za tym idzie nie interesuje się stroną ciała, której nie dostrzega. W praktyce oznacza to, że ręka po stronie skróconego mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego jest mało aktywna, często zaciśnięta w pięść, wycofana i ułożona tuż przy uchu. Częste utrwalanie takiej pozycji i pozostawianie malucha bez fachowej pomocy z czasem może doprowadzić do powstania asymetrii ułożeniowej, a w konsekwencji do skrzywień kręgosłupa i spowolnionego rozwoju motorycznego. Bardzo ważna jest zatem diagnostyka i w razie zauważenia opisanych nieprawidłowości kontakt ze specjalistą.
Na ogół szybkie podjęcie leczenia kręczu szyi daje dobre rezultaty. Rehabilitacja w przychodni bądź w gabinecie z fizjoterapeutą polega głównie na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń i wykonywaniu masażu w obrębie przykurczonego mięśnia, by mobilizować mięsień do pracy. Dodatkowo rodzice dostają zalecenia do domu dotyczące właściwego sposobu noszenia niemowlaka, układania dookoła malucha zabawek, wplatania łatwych ćwiczeń w codzienne zabawy w taki sposób, aby łączyć przyjemne z pożytecznym. Stała współpraca prowadzącego fizjoterapeuty z rodzicami zwykle przynoszą oczekiwany, pozytywny efekt terapii pod warunkiem, że diagnoza jest postawiona w miarę szybko oraz rehabilitacja jest systematyczna.

mgr Paulina Prochownik
terapeuta neurorozwojowy

Bibliografia:
- Gogola A, Matyja M, Szołtysik-Nawrat A: Neurorozwojowe usprawnianie dzieci z kręczem szyi
- Jaroń S, Werner B: Analiza postępowania leczniczego dziecka z kręczem szyi pochodzenia mięśniowego; Nowa Pediatria 3/2013, s. 124-127
- Stachowska-Tomczak B: Współczesne postępowanie w kręczu karku
- Wilczyński J: Korekcja wad postawy człowieka, Wyd. Anthropos, 2001
- Ziółkowski M: Kręcz szyi u niemowląt – przyczynek do leczenia fizjoterapeutycznego
- http://www.rodzice.pl/niemowle/noworodek/Odkrec-krecz.html?page=2
- http://www.mjakmama24.pl/niemowle/zdrowie/chore-dziecko/krecz-szyi-w-jaki-sposob-rehabilitowac-dziecko,334_2275.html
- http://www.wstronezdrowia.pl/czytelnia/zdrowe_dzieciaki/krecz_szyi_u_niemowlat.html
- http://parenting.pl/portal/krecz-szyi
- http://www.fizjoterapeutom.pl/materialy/artykuly/pediatria/fizjoteraia-w-kreczu-szyi


Powrót do artykułów
Aktualności


17.10.2017

Nasi fizjoterapeuci mieli przyjemność uczestniczyć w zeszłotygodniowej konferencji ESSKA-ESA 2017 w Krakowie, organizowanej przez lekarzy ze Szpitala Świętego Łukasza. Wykłady światowej sławy lekarzy ortopedów z 18 krajów dotyczyły problematyki leczenia kompleksu barkowego. Ponadto przeprowadzane były operacje na żywo, co również przyczyniło się do lepszego zrozumienia technik operacyjnych przez naszych terapeutów. Zdobyta wiedza z pewnością pozwoli usprawnić programowanie procesu rehabilitacyjnego.

Lekarzom ze Szpitala Świętego Łukasza gratulujemy ciekawych wykładów oraz znakomitej organizacji konferencji.
11.08.2017

Szanowni Pacjenci,

w dniach 14-15 sierpnia Rehabilitacja będzie nieczynna.
28.07.2017

Szanowni Pacjenci,

 w dniu 31.07.2017r. (poniedziałek) rehabilitacja będzie czynna w godzinach 8:00 - 15:00.


1 2 3 4 5  ...