NASI EKSPERCI

Nasi Eksperci


Sympozjum „Knee and Ankle Current Concept”
Z przyjemnością zapraszamy na kolejne Sympozjum „Knee and Ankle Current Concept” w dniach 7-8 października 2016, które w tym roku Klinika św. Łukasza współorganizuje z oddziałem ortopedii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Szczegółowe informacje na stronie: http://www.ortopedia2016.pl/.

KRĘCZ SZYI U NIEMOWLĄT - SYGNAŁ OSTRZEGAWCZY DLA RODZICÓW
Pierwszą rzeczą, na którą rodzice zwracają uwagę tuż po porodzie jest przede wszystkim zdrowie noworodka oraz wygląd i ułożenie jego ciała w przestrzeni. Czasami zdarza się, iż podczas obserwacji malucha przez kilka kolejnych dni po wyjściu ze szpitala rodzice zauważają tendencję do układania główki zawsze w jedną ze stron bądź trzymania jej prosto, najczęściej z brakiem możliwości ułożenia jej w drugą stronę. W takim przypadku należy udać się do specjalisty, ponieważ przyczyną takiego stanu rzeczy może być kręcz szyi.

MALUCH W WODZIE
Coraz częściej przeglądając portale internetowe promujące zdrowy, aktywny styl życia można natknąć się na bogatą ofertę zajęć pływackich dla niemowlaków.Pytanie tylko czy to dobrze, czy źle, że kilkutygodniowe maluchy regularnie biorą udział w takich zajęciach? Czy jest to dla nich bezpieczne? Jakie płyną z tego korzyści?

LECH KOTWICZ - BIEGIEM PRZEZ ŻYCIE Z... JARKIEM GNIEWKIEM.
Urodził się w 1981 roku. Trenował z najlepszymi polskimi maratończykami: Anielą Nikiel, Grzegorzem Gajdusem, Henrykiem Szostem (tym samym, który na Olimiadzie w Londynie zajął 9 miejsce, będąć najlepszym Europejczykiem w stawce). Ramię w ramię: Tu Heniek. Tu Jarek. Jego idolem jest Jonathan Wyatt – sześciokrotny mistrz świata w biegach górskich rodem z Nowej Zelandii, któremu w grudniu stuknie czterdziestka. Oczywiście o ile Majowie zza grobu nie wywiną nam wszystkim numeru i burzliwa historia ludzkości wcześniej nie osiągnie mety…

Deformacje stóp u niemowląt.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym deformacji stóp u niemowląt i dzieci.

Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej
Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej (ZCPP) jest obecnie często rozpoznawaną przyczyną dolegliwości bólowych w okolicy barku. Szacuje się, że około 40-60% bólów barku spowodowanych jest ZCPP

Trekking w górach
Zachęcamy do przeczytania artykułu o postępowaniu tuż po urazie, który może przydarzyć się nam w czasie górskich wędrówek.

Jazda na rowerze - nowe perspektywy
Zachęcamy do przeczytania artykułu odnośnie możliwości i zagrożeń wynikających z uprawiania kolarstwa.

Przygotuj się do sezonu narciarskiego
Sezon narciarski jeszcze trwa aby należycie go wykorzystać trzeba się odpowiednio przygotować. oto kilka porad na przyszłość jak zadbać o swoją kondycję zanim wyruszymy na stok.

Priopriocepcja - Stabilizacja – Sensomotoryka
Priopriocepcja - nazwana inaczej czuciem głębokim lub zmysłem kinestetycznym - to zmysł orientacji ułożenia danej części ciała bez konieczności patrzenia na nią.

Pułapki w ocenie statycznej kompleksu barkowego
W poniższym artykule rozważę zasadność stosowania bezkrytycznej oceny statycznej kompleksu barkowego.

Problemy bólowe w czasie ciąży i rehabilitacja.
Zachęcamy do zapoznania się z ciekawym artykułem dotyczącym postępowania rehabilitacyjnego kobiet w ciąży. Autor: mgr Piotr Kierpiec - fizjoterapeuta

Zespół kanału nadgarstka
Zespołem kanału nadgarstka (w skrócie ZKN) nazywamy zespół objawów klinicznych spowodowanych przewlekłym lub ostrym uciskiem nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka. Zespół ten jest najczęściej rozpoznawaną neuropatią uciskową, a przecięcie troczka zginaczy w celu dekompresji nerwu pośrodkowego jest najczęściej wykonywaną operacją w chirurgii ręki.

"Usprawnianie przed i pooperacyjne pacjentów z przednią niestabilnością stawu kolanowego" - opracowanie autorskie zespołu lekarzy Kliniki św. Łukasza oraz fizjoterapeutów Rehabilitacji sw. Łukasza.
Zachęcamy do zapoznania się z nową pozycją: książki instruktażowej dla pacjentów po przebytym zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.

Ważne informacje dla pacjentów po zabiegu rekonstrukcji ACL.
W poniższym materiale znajdą Państwo ważne informacje dotyczące postępowania "tuż po" zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego oraz dalsze postępowanie pooperacyjne.

Kilka ważnych szczegółów w rehabilitacji po operacji rekonstrukcji ACL.
W minionym miesiącu (5 – 7.10.2012) w Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej odbyło się sympozjum dotyczące rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego kolana. Mieliśmy okazję obserwować wspaniały kunszt operatorów podczas zabiegów oraz poznać najnowsze doniesienia dotyczące rekonstrukcji ACL. Pod koniec sympozjum odbyła się dyskusja o roli rehabilitacji po i przed operacyjnej.

Zespół łokcia tenisisty
W niniejszym artykule przybliżony zostanie problem zespołu łokica tenisisty - uciążliwego i mocno bólowego problemu, który z roku na rok coraz częściej dotyka pacjentów.

Postawa ciała.
Postawa jest synonimem zdrowia i piękna. Ale czy rzeczywiście jest to prawda? W artykule przedstawię podstawowe założenia najpopularniejszych metod z dziedziny posturologii.

Dyskopatia lędźwiowa.
Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości bólowych pleców. W przedziale wiekowym 30 do 50 lat zapada na nią około 30 % pacjentów. Zachęcamy do przeczytania artykułu opisującego charakter tej dysfunkcji oraz skuteczna terapię.

Skręcenia stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego, określane popularnie jako „skręcenie kostek”, jest najczęściej występującym urazem w skali całego układu kostno-stawowego człowieka. Dotyczy on wszystkich grup wiekowych, jednakże z największą częstotliwością pojawia się u osób młodych, narażonych na działanie dużych sił obciążających stawy skokowe. Dlatego też ok. 70 % pacjentów leczonych z powodu w/w urazu to ludzie młodzi, mający amatorski bądź też profesjonalny udział w aktywności sportowej.

Możliwości fizjoterapeutycznego leczenia schorzeń narządu głosu
Męcząca chrypka i problemy z głosem to nie zawsze objawy zwykłego przeziębienia. Nie leczone mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.Niestety najczęściej szukamy pomocy tylko w farmakoterapii, nie wiedząc, że współczesna fizjoterapia może być w tym przypadku bardzo skuteczna. Jak może pomóc nam rehabilitant? Poniższy artykuł przedstawi państwu tematykę coraz częściej spotykanych schorzeń narządu głosu, ich przyczyn a także rehabilitacyjnych możliwości leczenia. Serdecznie zachęcam do przeczytania.

DYSFUNKCJE STAWU RZEPKOWO-UDOWEGO
Ból kolana bez urazu? po długim siedzeniu? przy schodzeniu po schodach? Aż 9% ludzi aktywnych skarży się na dolegliwości stawu rzepkowo-udowego.Dlaczego? Szczegóły w artykule

OSTROGA PIĘTOWA
Ból w okolicach pięty podczas chodzenia czy biegania może znacznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie. Autorka poniższego artykułu przybliży państwu zagadnienie ostrogi piętowej, przyczyn jej powstania i sposobów leczenia.

LECZENIE SKOLIOZY FUNKCJONALNEJ W KONCEPCJI TAŚM ANATOMICZNYCH
Wiedza na temat leczenia skolioz jest coraz większa. Artykuł przedstawia nowe metody pracy z osobami z tą dysfunkcją.

Hallux valgus
Czemu tworzy się "paluch koślawy"? Czy można temu zapobiec? Poniższy artykuł przedstawia mechanizmy powstawania deformacji w obrębie stopy oraz najnowsze możliwości ich leczenia rehabilitacyjnego.

Polacy to samotnicy
Poniższe badanie przygotowane przez ARC Media pokazuje aktualną ankietową pozycję aktywności Polaków. Czy Polacy to samotnicy?

Miejska partyzantka czyli parkur
Wywiad z trauceurem Igorem Polokiem


Aktualności


17.10.2017

Nasi fizjoterapeuci mieli przyjemność uczestniczyć w zeszłotygodniowej konferencji ESSKA-ESA 2017 w Krakowie, organizowanej przez lekarzy ze Szpitala Świętego Łukasza. Wykłady światowej sławy lekarzy ortopedów z 18 krajów dotyczyły problematyki leczenia kompleksu barkowego. Ponadto przeprowadzane były operacje na żywo, co również przyczyniło się do lepszego zrozumienia technik operacyjnych przez naszych terapeutów. Zdobyta wiedza z pewnością pozwoli usprawnić programowanie procesu rehabilitacyjnego.

Lekarzom ze Szpitala Świętego Łukasza gratulujemy ciekawych wykładów oraz znakomitej organizacji konferencji.
11.08.2017

Szanowni Pacjenci,

w dniach 14-15 sierpnia Rehabilitacja będzie nieczynna.
28.07.2017

Szanowni Pacjenci,

 w dniu 31.07.2017r. (poniedziałek) rehabilitacja będzie czynna w godzinach 8:00 - 15:00.


1 2 3 4 5  ...