Prawidłowe korzystanie z kul - poradnik

Może się to komuś wydawać błahostką, niewiele znaczącym elementem procesu powrotu do pełni sprawności. Nic bardziej mylnego. Nabycie umiejętności prawidłowego poruszania się z pomocą kul jest niezwykle ważne po urazach w obrębie kończyny dolnej. Nie tylko tych spektakularnych, kończących się ingerencją chirurga.

Sposób w jaki chodzimy z kulami ma znaczący wpływ na stworzenie optymalnych warunków dla gojenia się uszkodzonych tkanek. Warto nauczyć się robić to bezpiecznie i efektywnie, unikając przy okazji błędów, które mogą mieć później przykre konsekwencje.

Zanim jednak zaczniemy poznawać technikę chodu o kulach, najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie podstawowe. Jakie kule powinniśmy wybrać?

Zdecydowanie najczęściej preferuje się kule łokciowe, znacznie rzadziej kule pachowe. W tym artykule skoncentrujemy się właśnie na kulach łokciowych, gdyż to najprawdopodobniej z nimi będziesz mieć kontakt jako pacjent.

Pierwszym problemem jaki napotkasz będzie właściwa regulacja ich wysokości. Zbyt krótkie kule sprawia, że przy chodzeniu zaczniesz się pochylać do przodu. Z kolei zbyt długie, spowodują nadmierne przeciążenie barków. Naszym celem jest znalezienie ustawienia pośredniego.

Kiedy stoisz wyprostowany trzymając kule po bokach swojego ciała, zwróć uwagę na uchwyty. Powinny się one znajdować na wysokości bioder, a twoje łokcie pozostawać delikatnie zgięte. Pamiętaj też, żeby obejma przedramienia każdej z kul znajdowała się poniżej łokcia i nie blokowała jego ruchów. Prawidłowo wyregulowaną długość kul przedstawiają Zdjęcia 1 i 2.

 

Chłopak z kulami od przodu
Zdjęcie 1. Prawidłowo wyregulowana długość kul. Widok od przodu.

 

Chłopak z kulami z profilu
Zdjęcie 2. Prawidłowo wyregulowana długość kul. Widok od boku.

 

Inny sposób doboru długości kul zakłada, że gdy opuścisz swobodnie ręce wzdłuż tułowia, uchwyty tych pierwszych powinny znajdować się na wysokości twoich nadgarstków. Przedstawiają to Zdjęcia 3 i 4.

 

Chłopak z jedną kulą od przodu
Zdjęcie 3. Prawidłowo wyregulowana długość kul. Widok od przodu.

 

Chłopak z jedną kulą z profilu
Zdjęcie 4. Prawidłowo wyregulowana długość kul. Widok od boku.

 

Po spełnieniu powyższych warunków, najprawdopodobniej masz właściwie dopasowane kule łokciowe. Najprawdopodobniej, gdyż trzeba pamiętać, że każdy z nas ma inna budowę anatomiczną. Tym samym, opisane zasady nie zawsze bezbłędnie się sprawdzają i czasem trzeba odrobinę poeksperymentować, szukając optymalnego dla siebie ustawienia.

Powodzenia!