Bóle głowy to dolegliwości mogące mieć przerozmaite przyczyny. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że ich źródło może tkwić w nieprawidłowo funkcjonującym szyjnym odcinku kręgosłupa lub w sąsiadujących z nim stawach skroniowo-żuchwowych.

 

Ból ma pełnić w organizmie funkcję ostrzegawczą, zwracając naszą uwagę na problem w danym regionie ciała. Z uwagi na sposób funkcjonowania układu  nerwowego, zdarza się natomiast, że objawy ulegają przemieszczeniu, czasem nawet w miejsce funkcjonujące zupełnie prawidłowo. W związku z powyższym bywa, że zaburzenia stawów lub miękkich tkanek (takich jak mięśnie) okolic szyi mogą wywoływać dolegliwości w obrębie głowy.

 

Urazy, stres, długotrwałe utrzymywanie głowy w jednostajnej pozycji czy nawet spanie
w nieodpowiednim ułożeniu ciała to tylko niektóre okoliczności predysponujące do odkręgosłupowego bólu głowy.

 

Warto wiedzieć, że w takich przypadkach pomocna okazuje się fizjoterapia. Terapia manualna, trening mięśni głębokich oraz różne formy mobilizacji tkanek miękkich mogą przynieść ulgę i pomóc położyć kres uciążliwemu bólowi.

 

Nie należy zapominać przy tym, że przeważnie najlepsze efekty daje zindywidualizowane, interdyscyplinarne leczenie, którego fizjoterapia jest istotnym, ale często niejedynym elementem.